Jak oszczędzać na rachunkach za prąd w firmie

W każdej firmie, od zakładu produkcyjnego po biuro, zużycie energii elektrycznej stanowi jeden z głównych kosztów jej działalności. I chociaż rachunków za prąd nie da się uniknąć, to jednak można je obniżyć. Specjaliści z TotalMoney.pl podpowiadają jak tego dokonać:

Porada 1

Wybór taryfy C11 i C12

Jeśli korzystasz z jednej z nich, sprawdź, czy wybrałeś właściwie i czy przypadkiem nie przepłacasz za prąd. Małe i średnie przedsiębiorstwa usługowo-handlowe oraz biura mają do dyspozycji taryfę C11 albo C12. Różnica między nimi polega na tym, iż w taryfie C11 obowiązuje jedna dobowa stawka za energię, zaś w C12 prąd jest tańszy poza godzinami szczytu oraz w nocy.

Warto również zwrócić uwagę, iż firmy korzystające z taryf C11 i C12 nie ponoszą kar za przekroczenia mocy umownej, ponieważ zwykle nawet nie są w stanie przekroczyć ustalonego limitu 40 kW. Wobec powyższego warto sprawdzić, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na energię w Twojej firmie. Jeśli okaże się, że jest znacznie niższe od maksymalnego poziomu mocy umownej określonego w umowie dystrybucyjnej, oszczędności może przynieść ustalenie z dostawcą energii niższego limitu, adekwatnego do Twoich potrzeb. Zwłaszcza, że za każdy niewykorzystany 1 kW płacisz od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, co w skali roku może stanowić nawet kilkaset niepotrzebnie straconych złotych.

Rzeczywistemu zapotrzebowaniu na prąd powinni przyjrzeć się zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy wynajmując lokal pod swoją działalność, nie dokonali zmiany umowy z dystrybutorem energii. Jeżeli bowiem wcześniej działała w tym miejscu firma o zupełnie innym rodzaju działalności niż Twoja (np. biuro wykorzystujące liczne urządzenia elektryczne, podczas gdy Ty korzystasz głównie z oświetlenia), jest wielce prawdopodobne, że nieświadomie przepłacasz za prąd.

Porada 2

Moc umowna i moc pobrana

Przyjrzyj się fakturom za prąd z ostatnich 12 miesięcy i sprawdź, czy przypadkiem nie przekroczyłeś limitu.Jeśli faktyczne zużycie prądu w Twojej firmie przez większą lub znaczną część roku jest większe od wartości zapotrzebowania zadeklarowanej w umowie, zmuszony jesteś zapłacić rachunek za energię powiększony o dodatkową opłatę w wysokości aż 10-krotnej stałej opłaty dystrybucyjnej za każdy 1 kW przekroczonej mocy! Jeżeli zatem po analizie faktur z ubiegłego roku zorientujesz się, iż sytuacja z przekroczeniem limitu mocy umownej występuje w Twojej firmie regularnie, powinieneś wystąpić o jego zwiększenie. W tym celu należy złożyć wniosek do lokalnego operatora systemu dystrybucji.

Zwiększenie limitu mocy umownej w oczywisty sposób przyczyni się do oszczędności, ponieważ unikniesz niepotrzebnego płacenia kar. Zwłaszcza, że są one o wiele wyższe w porównaniu z rachunkiem, jaki zapłacisz po zwiększeniu limitów mocy umownej.

Przy czym, godne odnotowania jest, że niektóre spółki dystrybucyjne oferują klientom biznesowym również możliwość zamówienia zróżnicowanego limitu mocy w określonych miesiącach. Jeśli więc zwiększone zapotrzebowanie na energię w Twojej firmie występuje jedynie okresowo, warto dowiedzieć się, czy takie rozwiązanie jest dostępne w regionie, w którym prowadzisz swoją działalność.

Porada 3

Sposobem na niższe rachunki może okazać się zmiana sprzedawcy prądu

Sprzedaż prądu nawet małym i średnim firmom jest dla sprzedawców energii znacznie bardziej opłacalna niż w przypadku indywidualnego odbiorcy. To zaś oznacza, że potencjalny nowy sprzedawca przedstawi Twojej firmie jeśli nie tańszą, to z pewnością atrakcyjniejszą ofertę od dotychczasowej.

Na wysokość faktury wpływ będzie mieć nie tylko wysokość ceny energii, ale także okres jej obowiązywania. Dynamika zmian stawek sprzedaży jest dość duża. Częste zmiany w ofercie (w wielu wypadkach co 2-3 miesiące) nie zawsze dają możliwość obniżenia rachunków. Odpowiedzią na cenowe fluktuacje może być oferta z tzw. gwarancją ceny, w której sprzedawca zobowiązuje się utrzymać ceny energii w określonym czasie na niezmienionym poziomie. Należy jednak pamiętać, że gwarancja ceny dotyczy cen sprzedaży energii. Ceny dystrybucji mogą w tym czasie ulec zmianie.

Inna sprawa, że do obniżenia rachunków za energię elektryczną w Twojej firmie może przyczynić się nawet nie zmiana sprzedawcy, ale już sam wniosek o jego zmianę, który złożysz do operatora sieci przesyłowej. Zaniepokojony możliwością utraty klienta dotychczasowy sprzedawca może bowiem zaproponować Ci nowe, korzystniejsze warunki.

Porada 4

Audyt elektroenergetyczny - propozycja dla firm, które oszczędności energii upatrują w modernizacji obiektów produkcyjnych

W przypadku większych firm produkcyjnych, skutecznym sposobem oszczędności energii może okazać się modernizacja zakładowej hali. (Zastosowanie termoizolacyjnej warstwy elewacyjnej ścian, stropów, uszczelnienie okien i drzwi, zastosowanie ich automatycznych zamknięć, obniżenie stropu w ogrzewanych pomieszczeniach itp.).

Zanim jednak zdecydujesz się na takie działanie, warto poszukać firmy audytorskiej i zlecić jej przeprowadzenie audytu energetycznego, dzięki któremu zaplanowane przez Ciebie prace modernizacyjne faktycznie przyczynią się do obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej w Twoim zakładzie.

Głównym celem audytu jest bowiem określenie sposobów obniżenia zużycia energii, ocena kosztów ich zastosowania oraz propozycja rozwiązań, które przyniosą firmie największe korzyści. Audyt energetyczny to nic innego jak profesjonalny raport określający parametry techniczne i ekonomiczne optymalnego przedsięwzięcia naprawczego.

Szukasz sposobów na obniżenie zużycia energii w firmie? Zacznij od pozornie nieistotnych drobiazgów

Porada 5

Tradycyjne żarówki wymień na energooszczędne świetlówki lub oświetlenie LED. Zadbaj o czyste okna w obiektach biurowych, dzięki czemu efektywniej wykorzystasz naturalne światło słoneczne. Uczul pracowników na racjonalne korzystanie z klimatyzacji i urządzeń grzewczych. A także na to, aby opuszczając stanowisko pracy nie zapominali o zgaszeniu światła oraz wyłączaniu urządzeń biurowych. Pozostawione w stanie czuwania komputery, ekrany, drukarki czy urządzenia sieciowe przez całą noc niepotrzebnie zużywają prąd. Wystarczy zatem zmienić nawyki i zastosować pozornie nieistotne rozwiązania, aby już za dwanaście miesięcy cieszyć się oszczędnościami w kwocie przynajmniej jednego miesięcznego rachunku za energię.